این مطلب ۱۳۳ بار خوانده شده
..

استاندار : دریاچه هامون در سطح ملی بررسی و برای آن تصمیم گیری شود

(یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷) ۰۹:۵۴استاندار سیستان و بلوچستان در همایش ملی«چالش های آب در شرق، نقش مردم و تدبیر حاکمیت»:دریاچه هامون در سطح ملی بررسی و برای آن تصمیم گیری شود
نسخه مناسب چاپ

استاندارسیستان و بلوچستان گفت: پیشنهاد می کنم یک شورای راهبردی برای احیای دریاچه هامون در سطح ملی تشکیل و گفتمانی برای درخواست حقابه از کشورهای همسایه در بستر شورای راهبردی اتفاق بیفتد.

به گزارش روابط عمومی استانداری، سیددانیال محبی ظهر شنبه در همایش ملی«چالش های آب در شرق، نقش مردم و تدبیر حاکمیت» که در برج سپید مشهد برگزار شد، با بیان اینکه شرایط فعلی سیستان و بلوچستان در بحرانی‌ترین وضعیت ممکن است، اظهار کرد: استانی عشیره‌ای و طایفه‌ای است و جمعیت ساکن در روستاها از جمعیت ساکن در شهرها در این استان بیشتر است.

وی به‌ مشکلات آبی این استان اشاره کرد و گفت: مردم به‌سمت‌وسوی آب می‌روند و در این استان به‌دلیل اینکه سکونت در مرز امری ضروری است، باید در این مناطق خشک و بی‌آب می‌ماندند.

استاندار؛ پیشنهاد تشکیل یک شورای راهبردی برای دریاچه هامون را بیان کرد و گفت: گفتمانی برای درخواست حقابه از کشورهای همسایه در بستر شورای راهبردی اتفاق بیفتد.

محبی بر ضرورت گفتمان دیپلماسی برای دستیابی به‌حقابه‌ها تأکید کرد و گفت: برای انتقال آب از سواحل مکران باید ابتدا به‌فکر مردم همان منطقه باشیم.

وی با بیان اینکه بی‌توجهی به‌نیاز آبی استان و انتقال آب دریای عمان به‌استان‌های دیگر کشور ممکن است حساسیت‌زا باشد، ادامه داد: در سیستان و بلوچستان، ۶ هزار و ۵۵۳ روستا داریم که از این تعداد توانسته‌ایم، ۳ هزار و ۵۷۳ روستا را به‌صورت آب شبکه‌ای، آبرسانی کنیم.

محبی ادامه داد: از ۳ هزار و ۸۰۰ روستای باقیمانده، تنها ۲ هزار روستا با تانکر آبرسانی می‌شود و اگر قرار است، حاکمیت و شورای راهبردی احیای دریاچه هامون کاری صورت بگیرد، باید بحث آب شیرین‌کن و تأمین آب کشاورزی مدنظر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی مشکل اساسی کشور نسبت به‌مصرف بهینه آب است، تأکید کرد: برای تغییر الگوی کشت و مطالعه در این خصوص بیشتر تلاش کنیم.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: برخورد انفعالی هرگز و برای هیچ مقوله‌ای جواب نمی‌دهد و در شرایط فعلی کشور باید به‌مسائل کرانه شرقی کشور رسیدگی شود.

وی با بیان اینکه بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان بارش سه میلیمتری در سال را تجربه می‌کنند، افزود: شرق کشور دچار کم‌آبی است و هر اقدامی باید در سطح ملی باشد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.